3) „Z plochých znamének nádor vzniknout nemůže, mnohem nebezpečnější jsou znaménka vyrůstající z pokožky...“
Při pravidelných prohlídkách u dermatologa je nutné věnovat pozornost všem znaménkám. Je zajímavé, že tzv. interdermální névy, které vyrůstají nad kůží a jsou nápadnější, téměř nikdy nejsou příčinou vzniku melanomu. Kdežto zcela ploché (dysplastické) névy jsou z hlediska buněčného složení mnohem živější a melanom z nich může vzniknout snadněji. Tyto rozdíly ale nejlépe posoudí kožní lékař společně s digitálními přístroji.
4) „Když si nechám melanom vyříznout, rozšíří se po celém těle...“
Tato lidová pověra se mezi lidmi vyskytuje poměrně často. Mnozí z vás najdou ve svém okolí někoho, kdo šel na operaci s melanomem a po nějaké době se u něj objevily nádorové metastázy. Říkáte si, že kdyby tam býval nechodil, nádor by se mu znovu neobjevil. Opak je ale pravdou – tento příznak je typický u pacientů, kteří již přišli k lékaři pozdě. Melanom ještě před odstraněním založil dceřiná ložiska a ta se klinicky projevila až po operaci. Znovuobjevení nádoru tedy není kvůli operačnímu zákroku, nýbrž díky pozdnímu příchodu pacienta k lékaři.
5) „Mateřské znaménko se začíná odbarvovat a mizí před očima, je to dobré, není se čeho bát...“
Vůbec ne! Jedná se o tzv. regredující maligní melanom a není vůbec příznivým znakem. Touto proměnou znaménka by se pacient neměl nechat uchlácholit, ale naopak co nejdříve navštívit kožního lékaře. Velmi podobně by se měl zachovat i pacient, jehož znaménko začíná měnit barvu a tvar.