Upravit stránku

Maligní melanom, rakovina kůže a ostatní nádory

CO JE MELANOM?

Melanom je zhoubný nádor melanocytů – buněk tvořících pigment kůže. Je to sice jeden z méně běžných typů rakoviny kůže, způsobuje ale až 75% všech úmrtí spojených s rakovinou kůže. Jedná se zároveň o tumor s nejrychleji narůstající incidencí na světě. Nejvíce postihuje muže bělochy. Průměrný věk pacienta s melanomem při stanovení první diagnózy je 56 let. Počet onemocnění maligním melanomem se každých deset let zvýší na dvojnásobek. V ČR připadá na 100 000 obyvatel 12-14 nově hlášených melanomů.

 

Jak vypadá?

Na zdravé kůži se začne vytvářet jinak barevná skvrna, která se postupně zvětšuje, nebo se klidné mateřské znaménko mění na nebezpečný melanom. Proto je velmi důležité, aby jakoukoliv změnu vyšetřil kožní lékař a zjistil, zda je nutné znaménko odstranit, či že je nález benigní. Maligní melanom totiž může pacienta ohrozit na životě vznikem metastází – tzv. dceřiných ložisek. Čím delší dobu je nádor přítomen v kůži, tím více dceřiných ložisek může nádor vytvořit. Tomu předejde pacient tím, že včas navštíví svého kožního lékaře a znaménko se odstraní.

 

Čím je způsoben?

Melanom se, na rozdíl od jiných kožních nádorů jako jsou basaliom a spinaliom, nevyznačuje lokálním destruktivním růstem ale naopak je způsoben růstem nekontrolovaným. Na vzniku melanomu se podílí hlavně UV záření, především jeho UVB složka. Momentálně se předpokládá, že množství našich mateřských znamének přímo úměrně souvisí s dávkou UV záření, které jsme získali v prvních letech života.

Faktory, které se podílejí na vzniku melanomu:

Další možné faktory - světlá kůže, světlé vlasy, vyšší tendence ke spálení než opálení, pihy

 

4 typy maligního melanomu

 1. Povrchově se šířící melanom (SSM)
  Za SSM je považováno až 70 % všech maligních melanomů. U žen na bércích nebo stehnech a u mužů jej obvykle najdeme v horních partiích trupu. Nejprve roste po povrhu, později proniká do hlubších vrstev. Vytváří hrbolek na tmavě hnědé až černé plošce.

 2. Nodulární melanom (NM)
  NM je 2. nejčastější typ nádoru a tvoří až 20 % všech melanomů. Je pro něj typické, že od počátku se objevuje patrný hrbol, který také signalizuje, že nádor prorůstá do větší hloubky.

 3. Lentigo maligna melanom (LMM)
  LMM se tvoří na podkladě lentigo maligna, obvykle na obličeji u starších osob. Jde o plošná ložiska, kde se střídají tmavší a světlejší odstíny hnědé barvy. Projev může dosahovat v průměru až 10 cm a k vertikálnímu růstu dochází až po mnoha letech.

 4. Akrolentiginózní melanom (ALM)
  Tento typ je nejrizikovější. Jedná se o SSM nebo NM, který se nachází na periferních částech těla, tedy plosky či dlaně nebo pod nehty. ALM je zrádný v tom, že na první pohled může vypadat jako bradavice, mozol či modřina.

Závažnost onemocnění je závislá na tloušťce melanomu, hloubce jeho rozšíření do kůže. Dalšími významnými faktory jsou přítomnost ulcerace primárního tumoru a šíření nádoru do regionálních lymfatických uzlin. Prognóza maligního melanomu je příznivá, pokud je melanom v části kůže zvané epidermis. Pokud se nádor rozšiřuje do hlubších částí kůže nebo metastázuje, pro pacienty se velmi snižuje prognóza desetiletého přežití.

 

NECHTE SE VČAS VYŠETŘIT VAŠÍM KOŽNÍM LÉKAŘEM!

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti