Upravit stránku

Jak rozpoznat melanom?

Zhruba 30-50% melanomů vznikne na podkladě pigmentového znaménka. Proto je potřeba, abychom svá „znaménka krásy“ pravidelně kontrolovali. Nejlepší kontrolu můžeme provádět my sami a díky tomu dokážeme odhalit jakoukoliv změnu v průběhu času a poté navštívit dermatologa.

Stále se mezi pacienty nachází i tací, jenž si myslí, že závažné pigmentové znaménko je až takové, které svědí, krvácí nebo se kolem něj vytváří zánět. U těchto případů se už jedná o pokročilé stádium maligního melanomu a je nutné jej okamžitě chirurgicky odstranit.

 

Pravidla ABCDE

Tato pravidla se používají v případě, že klidové znaménko se postupně začne přeměňovat. Čím více je těchto kriterií pozitivních, tím větší je pravděpodobnost, že se jedná o zhoubný melanom.

Pokud splňuje Vaše znaménko 2 a více těchto znaků, okamžitě navštivte svého lékaře.

 

A = asymmetry – asymetrie

  • Znaménko nemá pravidelný tvar kruhu či oválu.

B = border – ohraničení

  • Hranice znaménka není ostrá, má rozpité ohraničení nebo nepravidelné výběžky. Tyto projevy by měly upoutat vaši pozornost.

C = colour - barva

  • Pokud je znaménko tmavě hnědé až černé, či má různé odstíny barev, navštivte svého dermatologa.

D = diameter – průměr

  • To znaménko, které má průměr větší než 5 mm, by mělo být co nejdříve vyšetřeno.

E = elevation – vyvýšení (evolution - vývoj)

  • Pokud roste znaménko do výšky, může to být známkou rozšiřujícího se nádoru. Pokud však je mateřské znaménko několik let na úrovni kůže, nemusí to znamenat nebezpečí.

Agrolentiginózní melanom

 

Maligní melanom se může vyskytovat i pod nehtem. Tato forma melanomu je velmi vzácná, není ji však radno podceňovat. Pokud máte tmavou skvrnu pod nehtem ruky či nohy a pamatujete si úder do tohoto místa, jde pravděpodobně o tzv. podnehtovou modřinu. Jestliže ale skvrna společně s nehtem neodrůstá, je možné, že se jedná o tento typ nádoru a je potřeba jej odstranit.  

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti